LG 55UR81003LJ
55", UR81, LED, 4K, 2023, EU
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
  • 4K Ultra HD resolution for crystal-clear images
  • Smart TV with webOS for easy access to streaming services
  • Integrated Wi-Fi and Ethernet/LAN connectivity
  • Direct LED backlighting for enhanced picture quality
  • Ambient light sensor for optimized brightness settings.
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
LED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDRHDR10
Native refresh rate
50 Hz
Video connections
HDMI (3x)
Weight
15.40 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
TV
Manufacturer No.
55UR81003LJ.AEU
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
LED TVSmart TV
Country code
EU
Model year
2023
Series
UR81
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
55"
Backlight
Direct LED
Screen size (cm)
139 cm
Display technology
LED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDRHDR10
Native refresh rate
50 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
webOS
TV tuner
Digital
Built-in speakers
Stereo (2.0)
Picture modes
CinemaFilmGameSportsStandard
Foot type
Tabletop
Further features
Ambient light sensorScreen reflection
Audio formats
AACAC3aptX-LLMP2MP3 VBRWMA
Video file formats
H.265HEVCMPEG2PSMPEG4 SP/ASPVP9
Mounting
VESA wall mount
300 x 300 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (3x)
Audio Connections
Optical TOSLINK (1x)
Data ports
RF / Coaxial IN (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ARC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
100 - 240 V