LG 55UR81003LJ
55", UR81, LED, 4K, 2023, EUProduct details
- 4K Ultra HD resolution for crystal-clear images
- Smart TV with webOS for easy access to streaming services
- Integrated Wi-Fi and Ethernet/LAN connectivity
- Direct LED backlighting for enhanced picture quality
- Ambient light sensor for optimized brightness settings.
Display size (inches) | 55" |
Display technology | LED |
Display resolution | 4K |
Dynamic range | HDR, HDR10 |
Native refresh rate | 50 Hz |
Video connections | HDMI (3x) |
Weight | 15.40 kg |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 36842241 |
Manufacturer | LG |
Category | TV |
Manufacturer No. | 55UR81003LJ.AEU |
Release date | 29.6.2023 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
TV type | LED TV, Smart TV |
Country code | EU |
Model year | 2023 |
Series | UR81 |
Design | Flat |
Display size (inches) | 55" |
Backlight | Direct LED |
Screen size (cm) | 139 cm |
Display technology | LED |
Display resolution | 4K |
Image resolution | 3840 x 2160 Pixels |
Dynamic range | HDR, HDR10 |
Native refresh rate | 50 Hz |
Aspect ratio | 16:9 |
Audio output | 20 W |
Operating system | webOS |
TV tuner | Digital |
Built-in speakers | Stereo (2.0) |
Picture modes | Cinema, Film, Game, Sports, Standard |
Foot type | Tabletop |
Further features | Ambient light sensor, Screen reflection |
Audio formats | AAC, AC3, aptX-LL, MP2, MP3 VBR, WMA |
Video file formats | H.265, HEVC, MPEG2PS, MPEG4 SP/ASP, VP9 |
VESA wall mount | 300 x 300 mm |
Assembly | Floor stand |
Audio Connections | Optical TOSLINK (1x) |
Data ports | RF / Coaxial IN (2x) |
Network connections | RJ45 (1x) |
Wireless transmission | Bluetooth, Wi-Fi |
HDMI features | ARC |
Number of CI+ slots | 1x |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Input voltage | 100 - 240 V |
Energy consumption per year | 121 kWh |
Energy efficiency class | G |
Scope of delivery | AC Cables, Magic remote control |
Smart home ecosystem | Amazon Alexa |
Width | 1235 mm |
Height | 715 mm |
Depth | 260 mm |
Weight | 15.40 kg |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
Width | 1235 mm |
Height | 787 mm |
Depth | 260 mm |
Width of stand | 819 mm |
Weight including stand | 15.40 kg |
Product Safety |
Length | 135 cm |
Width | 80 cm |
Height | 20 cm |
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 2.TCL1,3 %
- 2.Thomson1,3 %
- 4.LG1,4 %
- 5.Hisense TV1,5 %
- 5.Samsung1,5 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 8.Hisense TV8 days
- 9.Panasonic9 days
- 9.Philips9 days
- 11.LG10 days
- 12.Sharp11 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «TV» category returned?
Source: Galaxus- 1.TCL1,9 %
- 2.Hisense TV2,6 %
- 2.LG2,6 %
- 4.Sony2,7 %
- 5.Samsung3 %