LG OLED55A19
55", A2, OLED, 4K, 2021, CH
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
  • Self-lighting pixels for unparalleled picture quality
  • 4K resolution for crystal-clear images
  • HDR10 dynamic range for vibrant colors and contrasts
  • User-friendly webOS operating system for easy access to streaming services
  • Versatile connectivity options, including HDMI and USB.
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDRHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
DVB-C (1x)DVB-S2 (1x)DVB-T (1x)DVB-T2 (1x)DVI-D (1x)HDMI (3x)
Weight
18.40 kg
Documents
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
TV
Manufacturer No.
OLED55A19LA.AVS
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
OLED TVSmart TV
Country code
CH
Model year
2021
Series
A2
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
55"
Backlight
self-luminous
Screen size (cm)
139 cm
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDRHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
webOS
TV tuner
Analog & Digital
Built-in speakers
Stereo (2.0)
Picture modes
FilmGameStandard
Image setting
Increase contrast
Foot type
H-shaped
Further features
Recording function
Audio formats
Dolby Atmos
Mounting
VESA wall mount
300 x 200 mm
Connections
Video connections
Audio Connections
HeadphonesOptical TOSLINK (1x)
Data ports
PS/2 (2x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
eARCHDMI 2.0
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
100 - 240 V