LG OLED55B49LA
55", B4, OLED, 4K, 2024
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Display size (inches)
55"
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
14.30 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
Manufacturer No.
OLED55B49LA.AVS
Exact colour description
Detail colour: Black
Model year
2024
Series
B4
Design
Flat
Display properties
Picture quality
120
Display size (inches)
55"
Backlight
self-luminous
Screen size (cm)
139 cm
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Audio output
20 W
TV tuner
DVB-CDVB-S2DVB-T2
Built-in speakers
Stereo (2.0)
Picture modes
CinemaFilmGameLivelySportsStandard
Foot type
Side feet
Audio formats
AACAC3aptX-LLHE-AACMP2MP3.ZIPPCMWMA
Video file formats
Dolby Vision
Mounting
VESA wall mount
300 x 200 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
Data ports
RF / Coaxial IN (2x)
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Wireless transmission
AirplayBluetoothWi-Fi
HDMI features
ALLMeARCHDMI CEC
Power supply
Power consumption
82.80 W
Input voltage
100 - 240 V