MeanWell SGA40E12-P1J
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
Output connection = P1J
Number of outputs = 1
Length = 75.5mm
Cable length = 1m
hum and interference voltage = 120mV ss
Efficiency = 86.5
Pluggable power supply of the SGA series from Mean Well. The pluggable power supplies of the SGA series from Mean Well are especially thin, green adapters with an input for wall mounting and are supplemented by a 2-pin Euro plug. This series is available with rated power options from 12 W up to 60 W and offers a simplified transport option. The series is suitable for a standard input range from 90 V ac to 264 V ac and output options between 5 V dc and 48 V dc. This ensures that this series is incredibly versatile and suitable for a range of different consumer electronics devices. These plug-in power supplies have efficiencies of up to 91% (depending on model). Thanks to the high efficiency rate and extremely low power consumption in no-load operation, the SGA series plug-in power supplies meet EU ErP and CoC version 5 specifications. Features and benefits:. Short circuit, overvoltage and overload protection. Slim and compact design. Completely enclosed housing. Pass LPS. Universal AC voltage input over the entire range. Level VI energy efficiency. Class II power supply unit (without ground contact). Product applications:. Suitable applications for these plug-in power supplies include consumer electronics, office equipment, industrial equipment and telecommunications equipment.
Key specifications
input voltage
230 V
output voltage
12 V
Electric current output
3330 mA
General information
Item number
Manufacturer
MeanWell
Category
Universal chargers
Manufacturer No.
SGA40E12-P1J
Release date
Universal charger features
input voltage
230 V
output voltage
12 V