MeanWell SGA60E12-P1J
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
This series is available with nominal power options ranging from 12 W to 60 W and offers a simplified transport solution. The series is suitable for a standard input range of 90 V AC to 264 V AC and output options between 5 V DC and 48 V DC. This ensures that the series is incredibly versatile and suitable for a variety of different consumer electronics devices. These plug-in power supplies feature efficiencies of up to 91% (depending on the model). Thanks to the high efficiency rate and extremely low energy consumption in no-load operation, the plug-in power supplies of the SGA series meet the requirements of the EU ErP and CoC version 5.
Key specifications
input voltage
264 V
output voltage
12 V
Electric current output
5000 mA
General information
Item number
Manufacturer
MeanWell
Category
Universal chargers
Manufacturer No.
SGA60E12-P1J
Release date
Universal charger features
input voltage
264 V
output voltage
12 V