Panasonic TV-55Z85AEG
55", OLED, 4KProduct details
First-class picture thanks to HCX Pro AI processor MKII with multi-HDR support, Dolby Vision IQ and film maker mode. Immersive sound thanks to Theatre Surround Pro with Dolby Atmos and Auto AI. Fire TV with integrated Alexa and many apps such as Netflix, Apple TV, YouTube, Twitch. Game Mode Extreme with AMD Freesync Premium, G-Sync compatible, ALLM and VRR (up to 120 Hz). WLAN, Bluetooth, HDMI, USB, Ethernet, headphone output. The Z85 Series 4K OLED TV with integrated Fire TV combines panel technology with input from a leading Hollywood colour designer to deliver rich, velvety blacks and enhanced contrast. Combine this fantastic picture quality with Cinema Surround Pro for a truly cinematic experience.
Display size (inches) | 55" |
Display technology | OLED |
Display resolution | 4K |
Dynamic range | Dolby Vision, HDR, HDR10, HDR10+ |
Native refresh rate | 120 Hz |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 46525268 |
Manufacturer | Panasonic |
Category | TV |
Manufacturer No. | TV-55Z85AEG |
Release date | 14.6.2024 |
Colour | Black |
TV type | OLED TV, Smart TV |
Display size (inches) | 55" |
Screen size (cm) | 139 cm |
Display technology | OLED |
Display resolution | 4K |
Image resolution | 3840 x 2160 Pixels |
Native refresh rate | 120 Hz |
Audio output | 50 W |
Operating system | Fire TV OS |
TV tuner | DVB-C, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, HbbTV |
Built-in speakers | Stereo (2.0) |
Picture modes | Dynamic Black EQ, Film |
Further features | EPG |
Audio formats | Dolby Atmos |
Assembly | Floor stand |
Audio Connections | Digital Audio Out (1x), Headphones |
Data ports | CI slot (1x) |
USB ports | USB-A |
Exact USB ports | USB-A 2.0 (2x), USB-A 3.0 (1x) |
Network connections | RJ45 (1x) |
Wireless transmission | Airplay, Bluetooth, Wi-Fi |
HDMI features | ALLM, eARC, HDCP 2.3, VRR |
Number of CI+ slots | 1x |
Power consumption | 323 W |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Input voltage | 220 - 240 V |
Energy consumption per year | 84 kWh |
Energy efficiency class | G |
Scope of delivery | 1x TV remote control |
Smart home ecosystem | Amazon Alexa, Apple Home |
Communication standard | Amazon Alexa |
Width | 1227 mm |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
Width | 1227 mm |
Height | 765 mm |
Depth | 303 mm |
Width of stand | 400 mm |
Product Safety |
Length | 157 cm |
Width | 85 cm |
Height | 23 cm |
Weight | 26 kg |
News
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 7.Sony1,7 %
- 7.Xiaomi1,7 %
- 11.Toshiba1,8 %
- 12.Panasonic2 %
- 13.Philips2,4 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 7.Sony7 days
- 8.Hisense TV8 days
- 9.Panasonic9 days
- 9.Philips9 days
- 11.LG10 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «TV» category returned?
Source: Galaxus- 9.Philips3,6 %
- 10.Thomson3,7 %
- 11.JVC3,9 %
- 12.Panasonic4,2 %
- 13.Dyon5 %