Philips 43PUS8079/12
43", LED, 4K, 2024
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
Key specifications
Display size (inches)
43"
Display technology
LED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDR10HDR10+HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI IN (3x)
Weight
8.50 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Philips
Category
TV
Manufacturer No.
43PUS8079/12
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
LED TVSmart TV
Model year
2024
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
43"
Screen size (cm)
108 cm
Display technology
LED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDR10HDR10+HLG
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Titanium OS
TV tuner
AnalogueDVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Stereo (2.0)
Picture modes
FilmGameStandard
Image setting
Increase contrast
Foot type
Side feet
Further features
Ambient light sensorAutomatic switch-offEPGPower saving modeVoice control
Audio formats
AACFLACMP3.ZIPWAV
Video file formats
AVCAVIH.264H.265HEVCMPEG-1MPEG2PSMPEG4 SP/ASPVP9
Mounting
VESA wall mount
100 x 200 mm