Philips 50PUS8909/12
50", PUS8909, LED, 4K, 2024
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
Key specifications
Display size (inches)
50"
Display technology
LED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby AtmosDolby VisionHDRHDR10HDR10+HLG
Native refresh rate
144 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
13.40 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Philips
Category
TV
Manufacturer No.
50PUS8909/12
Release date
Colour
Colour
Grey
Exact colour description
Charcoal
TV properties
TV type
LED TVSmart TV
Model year
2024
Series
PUS8909
Design
Slim
Display properties
Display size (inches)
50"
Backlight
Direct LED
Screen size (cm)
126 cm
Display
LCD
Display technology
LED
Display resolution
4K
Image resolution
3860 x 2160 pixels
Dynamic range
Native refresh rate
144 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Titanium OS
memory
8 GB
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2HbbTV
Built-in speakers
Built-in loudspeakerDolby Atmos
Picture modes
FilmGameStandard
Image setting
Increase contrast
Foot type
Side feet
Further features
AmbilightLight sensorPower saving modeTimer Function
Audio formats
AACFLACWAV
Video file formats
AVIHEVCMPEG-1MPEG-2MPEG-4VP9
Mounting
VESA wall mount
200 x 300 mm
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Headphones
Data ports
CI slot (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (1x)USB-A 3.0 (1x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ALLMeARCHDMI CECVRR
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
164 W
Power consumption (standby)
0.30 W
Input voltage
220 - 240 V