Samsung GQ55S95DAT
55", OLED, 4K, 2024
Delivered between Fri, 22.5. and Wed, 27.5.
5 items ordered
free shipping
Product details
  • Neural Quantum 4K AI Gen2 processor for optimized picture and sound quality
  • 4K AI Upscaling supported by 20 neural AI networks
  • QD-OLED technology for vibrant colors and high contrasts
  • Support for HDR, HDR10, and HDR10+ for an extended dynamic range experience
  • Integrated Dolby Atmos speakers for an immersive sound experience.
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDRHDR10+HLG
Native refresh rate
144 Hz
Video connections
HDMI IN (4x)
Weight
13.80 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
GQ55S95DATXZG
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
OLED TVSmart TV
Model year
2024
Design
FramelessSlim
Display properties
Display size (inches)
55"
Backlight
self-luminous
Screen size (cm)
138 cm
Display
OLED
Display technology
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDRHDR10+HLG
Native refresh rate
144 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
70 W
TV tuner
Analog & DigitalDVB-CDVB-S2DVB-T2HbbTV
Built-in speakers
Dolby Atmos
Foot type
Tabletop
Further features
Automatic switch-offEPGLight sensor
Audio formats
Dolby AtmosDolby Digital Plus
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Connections
Video connections
HDMI IN (4x)
Data ports
RF / Coaxial IN (2x)
USB ports
USB-AUSB-C
Exact USB ports
USB-A 2.0 (3x)USB-C 3.0 (1x)
Wireless transmission
AirplayBluetoothWi-Fi
HDMI features
ARCAudio return channel
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
82 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V