Samsung QE50Q60CAU
50", Q60C, QLED, 4K, 2023, EU
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
  • QLED technology for vibrant colors and high brightness
  • Motion Xcelerator for smooth motion
  • Support for multiple digital signal formats (DVB-C, DVB-S2, DVB-T2)
  • Tizen operating system for easy access to streaming services
  • Bluetooth connectivity for wireless audio transmission.
Key specifications
Display size (inches)
50"
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Native refresh rate
50 Hz
Video connections
HDMI (3x)
Weight
11.50 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
QE50Q60CAUXXH
Release date
Colour
Colour
Grey
Exact colour description
Grey
TV properties
TV type
QLED TVSmart TV
Country code
EU
Model year
2023
Series
Q60C
Design
Slim
Display properties
Display size (inches)
50"
Screen size (cm)
125 cm
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Native refresh rate
50 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Tizen OS
TV tuner
DVB-CDVB-C2DVB-S2DVB-T2
Built-in speakers
Stereo (2.0)
Picture modes
FilmGame
Image setting
Language guide
Mounting
VESA wall mount
200 x 200 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (3x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ARC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
53 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V
Energy consumption per year
53 kWh
Energy declaration
Energy efficiency class
EG
Scope of delivery
Scope of delivery
AC
Smart home features
Smart home ecosystem
Amazon AlexaSamsung Smart Things
Communication standard
Samsung Smart Things
Display dimensions
Width
1118.30 mm
Height
644.10 mm
Depth
Weight
11.50 kg
Sustainability
Manufacturer commitment
RE100
Product dimensions
Width
Height
Depth
Width of stand
Weight including stand
Legal Notice
Product Safety
Package dimensions
Length
123 cm
13 cm
75 cm
15 kg
Legal concerns
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus
  • 4.LG
    1,4 %
  • 5.Hisense TV
    1,5 %
  • 5.Samsung
    1,5 %
  • 7.Dyon
    1,7 %
  • 7.Sharp
    1,7 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus
  • 3.Toshiba
    1 day
  • 5.TCL
    5 days
  • 6.Samsung
    6 days
  • 7.Sony
    7 days
  • 8.Hisense TV
    8 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «TV» category returned?
  • 2.LG
    2,6 %
  • 4.Sony
    2,7 %
  • 5.Samsung
    3 %
  • 6.Xiaomi
    3,2 %
  • 7.Sharp
    3,3 %
Translation: machine translated
Very good83/100
hifi.deSingle testReleaseSeptember 2023
  • PositiveHigh contrast image
  • PositiveMany apps and Smart TV functions
  • PositiveVery slim design
  • NegativeNo local dimming
  • NegativeNo HDMI 2.1 for 4K@120Hz