Samsung QE55Q80D
55", Q80D, QLED, 4K, 2024, DE
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
  • Real Depth Enhancer for enhanced image depth
  • Motion Xcelerator for smooth motion
  • Virtual Dolby Atmos surround sound
  • Energy efficiency class F
  • Ambient Mode for personalized design.
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDR10
Native refresh rate
100 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
17.10 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
QE55Q80DATXXN
Release date
Colour
Colour
Silver
Exact colour description
Eclipse Silver
TV properties
TV type
QLED TV
Country code
DE
Model year
2024
Series
Q80D
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
55"
Backlight
Edge LED
Screen size (cm)
138 cm
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDR10
Native refresh rate
100 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
40 W
Operating system
Tizen OS
TV tuner
DVB-CDVB-S2DVB-T2
Built-in speakers
Stereo (2.2)
Foot type
Centre foot
Further features
Ambient Mode
Mounting
VESA wall mount
200 x 200 mm
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
Airplay 2Bluetooth
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
105 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V