Samsung The Frame QE32LS03T
32", QLED, Full HD, 2021, CH
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
  • QLED technology for vibrant colors and high contrasts
  • Art Mode for displaying artworks and personal photos
  • Interchangeable magnetic frames for customization
  • No Gap Wall-Mount for nearly seamless wall mounting
  • Integration of Smart Home features via Samsung Bixby.
Key specifications
Display size (inches)
32"
Display technology
QLED
Display resolution
Full HD
Dynamic range
HDR
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
DVB-C (1x)DVB-T2 (1x)HDMI (2x)
Weight
5.40 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
QE32LS03TCUXZG
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Charcoal Black
TV properties
TV type
QLED TVSmart TV
Country code
CH
Model year
2021
Design
Flat
Display properties
Picture quality
Dynamic contrast ratio Marketing designation (Mega Contrast)
Display size (inches)
32"
Backlight
Edge LED
Screen size (cm)
80 cm
Display technology
QLED
Display resolution
Full HD
Image resolution
1920 x 1080 pixels
Dynamic range
HDR
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Tizen OS
TV tuner
DVB-CDVB-S2DVB-T2
Built-in speakers
Stereo (2.0)
Picture modes
Film
Audio formats
Dolby DigitalDolby Digital Plus
Video file formats
Full HD 3D
Mounting
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
DVB-C (1x)DVB-T2 (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
HDMI 2.0
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
330 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V