Seasonic SSP-400ES2 Bulk 400W ATX
400 WMore than 10 pieces in stock at supplier
Performance4
Product details
This industrial power supply in the ATX form factor complies with version 12 V v.2.3 and is certified with 80 PLUS Bronze. It features an extremely quiet fan control and essential protection functions. With full AC input, it saves energy through its efficiency rating, and its stability extends the lifespan of connected components. It is a reliable power source for a variety of systems that require an ATX form factor. The newly released ET2 fully meets the new safety standard IEC 62368-1.
Form factor | ATX |
ATX version | 2.3 |
Modularity | Permanently installed |
Power protection features | EIA, OCP, OLP, OPP, OTP, OVP, SCP |
Item number | 22946524 |
Manufacturer | Seasonic |
Category | Power Supply PC |
Manufacturer No. | SSP-400ES2 |
Release date | 3.11.2022 |
Form factor | ATX |
ATX version | 2.3 |
Fan location | Top side |
Number of fans | 1x |
Fan diameter | 80 mm |
LED lighting | without LED |
Power | 400 W |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 12,12 kg |
Scope of delivery | 1x ATX 20+4pin, 1x disc drive connector, 1x EPS 8pin, 1x fan 4 pin, 1x PCIe 6+2pin, 5x SATA |
Height | 8.60 cm |
Weight | 1550 g |
Product Safety |
Length | 28 cm |
Width | 21 cm |
Height | 10 cm |
Weight | 1.82 kg |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 4.Silverstone1 %
- 5.Fortron1,1 %
- 5.Seasonic1,1 %
- 7.Enermax1,4 %
- 7.Lian-Li1,4 %
Source: Galaxus- 3.be quiet!3,7 %
- 4.Fortron3,8 %
- 4.Seasonic3,8 %
- 6.Gigabyte4 %
- 7.Thermaltake4,1 %