Sharp 40HF2265E
40", LED, Full HD
Delivered between Sat, 6.6. and Fri, 12.6.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
The Sharp LED TV 40HF2265E offers an impressive screen diagonal of 40 inches (101 cm) and utilizes advanced LED technology to deliver a clear and vibrant picture. With an HD resolution, this television provides a detailed representation that enhances the viewing experience. Equipped with the Google TV operating system, the device allows access to a variety of streaming services and apps, making entertainment available at the push of a button. The energy efficiency class E ensures that the television is also a conscious choice in terms of energy consumption. With compact dimensions of 509 mm in height and 84 mm in width, the television fits easily into various living environments. Made in Poland, the Sharp LED TV 40HF2265E combines modern design with practical features to meet the demands of contemporary television consumption.
Key specifications
Display size (inches)
40"
Display technology
LED
Display resolution
Full HD
Dynamic range
HDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (3x)
Weight
5.40 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
40HF2265E
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
LED TVSmart TV
Display properties
Display size (inches)
40"
Screen size (cm)
101 cm
Display
LCD
Display technology
LED
Display resolution
Full HD
Image resolution
1920 x 1080 pixels
Dynamic range
HDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Features + Functions
Audio output
16 W
Operating system
Google TV
TV tuner
DVB-SDVB-T
Built-in speakers
Dolby Digital
Foot type
Side feet
Further features
Voice controlWeb browser
Audio formats
Dolby DigitalDolby Digital Plus
Video file formats
VP9
Mounting
VESA wall mount
200 x 200 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (3x)
Audio Connections
Headphones
Data ports
CI slot (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ARC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
37 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
110 - 240 V