Sharp 40HF3265E
40", QLED, Full HD, 2025
Delivered Thu, 21.5.
5 pieces in stock
free shipping
Display size (inches)2
Product details
  • Integrated Google TV for easy access to streaming services
  • Supports HDR for improved picture quality
  • Versatile connectivity options, including HDMI and USB
  • Integrated Google Assistant for voice-controlled functions
  • VESA compatible for easy wall mounting
Key specifications
Display size (inches)
40"
Display technology
QLED
Display resolution
Full HD
Dynamic range
HDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (3x)
Weight
5.40 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
40HF3265E
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
QLED TVSmart TV
Model year
2025
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
40"
Screen size (cm)
101 cm
Display
LCD
Display technology
QLED
Display resolution
Full HD
Image resolution
1920 x 1080 pixels
Dynamic range
HDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
16 W
Operating system
Google TV
TV tuner
DigitalDVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Built-in loudspeakerDolby Digital
Picture modes
Standard
Image setting
Increase contrast
Foot type
Side feet
Further features
Child-proof lockEPGMultilingual OSD menuTeletextVoice controlWeb browser
Audio formats
3gpFLACMP2mp4MPEG Audio Layer III (mp3)WAVWMAWMV
Video file formats
AACAVIflvH.264MKVmovmp4MPEGMPGVOBVP8VP9WebMWMV
Mounting
VESA wall mount
200 x 200 mm
Assembly
Wall-mounted
Connections
Video connections
HDMI (3x)
Audio Connections
Headphones
Data ports
RF / Coaxial IN (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothChromecastMiracastWi-Fi
HDMI features
HDMI CEC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
37 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
110 - 240 V