Sharp 70GP6260E
70", QLED, 4K, 2023Product details
Display size (inches) | 70" |
Display technology | QLED |
Display resolution | 4K |
Dynamic range | Dolby Vision, HDR10, HLG |
Native refresh rate | 60 Hz |
Video connections | Composite Video (1x), HDMI IN (4x) |
Weight | 19.80 kg |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 39776308 |
Manufacturer | Sharp |
Category | TV |
Manufacturer No. | 70GP6260E |
Release date | 12.10.2023 |
Colour | Silver |
Exact colour description | Silver |
TV type | QLED TV, Smart TV |
Model year | 2023 |
Design | Frameless |
Display size (inches) | 70" |
Backlight | Direct LED |
Screen size (cm) | 177.80 cm |
Display technology | QLED |
Display resolution | 4K |
Image resolution | 3840 x 2160 Pixels |
Native refresh rate | 60 Hz |
Aspect ratio | 16:9 |
Audio output | 24 W |
Operating system | Google TV |
TV tuner | Analogue, DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
Foot type | Side feet |
Further features | Recording function |
Audio formats | AAC, AC3, ASF, DTS, FLAC, LPCM, M4A, MP3 VBR, WAV |
Video file formats | TP, TRP, VP9 |
VESA wall mount | 400 x 300 mm |
Audio Connections | Digital Audio Out (1x), Jack 3.5mm (1x) |
Data ports | RF / Coaxial IN (1x) |
USB ports | USB-A |
Exact USB ports | USB-A 2.0 (2x) |
Network connections | RJ45 (1x) |
Wireless transmission | Bluetooth, Wi-Fi |
HDMI features | eARC, HDMI 2.1 |
Power consumption | 112 W |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Input voltage | 220 - 240 V |
Energy efficiency class | F |
Scope of delivery | 2 x AAA batteries, Installation guide, Remote control, Television |
Smart home ecosystem | Google Assistant |
Width | 1556 mm |
Height | 906 mm |
Depth | 82 mm |
Weight | 19.80 kg |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
Width | 1556 mm |
Height | 952 mm |
Depth | 274 mm |
Width of stand | 1356 mm |
Weight including stand | 19.80 kg |
Product Safety |
Length | 170 cm |
Width | 41 cm |
Height | 17 cm |
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 5.Samsung1,5 %
- 7.Dyon1,7 %
- 7.Sharp1,7 %
- 7.Sony1,7 %
- 7.Xiaomi1,7 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 8.Hisense TV8 days
- 9.Panasonic9 days
- 9.Philips9 days
- 11.LG10 days
- 12.Sharp11 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «TV» category returned?
Source: Galaxus- 5.Samsung3 %
- 6.Xiaomi3,2 %
- 7.Sharp3,3 %
- 8.Toshiba3,5 %
- 9.Philips3,6 %