Sharp 70GP6260E
70", QLED, 4K, 2023
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
Key specifications
Display size (inches)
70"
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
Composite Video (1x)HDMI IN (4x)
Weight
19.80 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
70GP6260E
Release date
Colour
Colour
Silver
Exact colour description
Silver
TV properties
TV type
QLED TVSmart TV
Model year
2023
Design
Frameless
Display properties
Display size (inches)
70"
Backlight
Direct LED
Screen size (cm)
177.80 cm
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
24 W
Operating system
Google TV
TV tuner
AnalogueDVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Foot type
Side feet
Further features
Recording function
Audio formats
AACAC3ASFDTSFLACLPCMM4AMP3 VBRWAV
Video file formats
TPTRPVP9
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Connections
Video connections
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Jack 3.5mm (1x)
Data ports
RF / Coaxial IN (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
eARCHDMI 2.1
Power supply
Power consumption
112 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V