Sharp 75GP7265E
75", QLED, 4K, 2025, DE
Delivered between Mon, 18.5. and Wed, 20.5.
Only 3 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Key specifications
Display size (inches)
75"
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
24.20 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
75GP7265E
Release date
Colour
Colour
Silver
Exact colour description
Silver
TV properties
TV type
Smart TV
Country code
DE
Model year
2025
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
75"
Screen size (cm)
190.50 cm
Display
LCD
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
24 W
Operating system
Google TV
TV tuner
Analog & Digital
Built-in speakers
Dolby AtmosDolby Digital
Foot type
Centre foot
Audio formats
Dolby Atmos
Video file formats
HEVC
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Jack 3.5mm (1x)
Data ports
RF / Coaxial IN (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ11 (1x)
Wireless transmission
BluetoothChromecastWi-Fi
HDMI features
eARCHDMI 2.1HDMI CEC
Power supply
Power consumption
136 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V