Sony KD65XH9005
65", LCD, 4K, 2020
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
Key specifications
Display size (inches)
65"
Display technology
LCD
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
Composite Video (1x)HDMI (2x)
Weight
22.20 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sony
Category
TV
Manufacturer No.
KD65XH9005BAEP
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
LCD TVLED TVSmart TV
Model year
2020
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
65"
Backlight
Full Array LED
Screen size (cm)
165 cm
Display technology
LCD
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Android
memory
16 GB
TV tuner
DVB-C
Built-in speakers
Bass reflexSound-positioning tweeters
Picture modes
Image setting
Live Colour Technology
Video file formats
HEVC
Mounting
VESA wall mount
300 x 300 mm
Connections
Video connections
Composite Video (1x)HDMI (2x)
Audio Connections
Headphones
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
HDMI CEC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
143 W
Input voltage
220 - 240 V