Sony OLED XR-65A90J
65", A90J, OLED, 4K, 2021
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
Key specifications
Display size (inches)
65"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDRHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
Composite Video (1x)DVB-C (1x)DVB-S2 (1x)DVB-T (1x)DVB-T2 (1x)HDMI (2x)
Weight
22.50 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sony
Category
TV
Manufacturer No.
XR65A90JAEP
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
OLED TVSmart TV
Model year
2021
Series
A90J
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
65"
Backlight
self-luminous
Screen size (cm)
164 cm
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDRHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
60 W
Operating system
Android
memory
16 GB
TV tuner
DVB-S2DVB-T
Built-in speakers
Acoustic Surface Audio+
Picture modes
CinemaGameGraphicsIMAX EnhancedStandardStrong
Image setting
Live Colour TechnologyXR SmoothingXR Triluminos Pro
Further features
Recording function
Audio formats
Dolby AtmosDTS
Mounting
VESA wall mount
300 x 300 mm
Connections
Video connections
Audio Connections
Audio Out (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (3x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ARCeARCHDMI 2.1VRR
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V