Sony XR-55X90L
55", X90L, LCD, UHD, 2023Product details
- XR Motion Clarity technology for smooth motion
- Support for HDR10 and Dolby Vision for enhanced color and contrast representation
- Google TV operating system for easy access to streaming services
- Variety of connectivity options, including HDMI 2.0 and USB-A
- Integrated voice control and support for Chromecast and Airplay.
Display size (inches) | 55" |
Display technology | LCD |
Display resolution | UHD |
Dynamic range | Dolby Vision, HDR10, HLG |
Video connections | Composite Video (1x), HDMI (4x) |
Weight | 17.70 kg |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 25309787 |
Manufacturer | Sony |
Category | TV |
Manufacturer No. | XR55X90LAEP |
Release date | 1.3.2023 |
Colour | Silver |
Exact colour description | Dark silver |
TV type | LCD TV, Smart TV |
Model year | 2023 |
Series | X90L |
Design | Flat |
Display size (inches) | 55" |
Backlight | Direct LED |
Screen size (cm) | 139 cm |
Display technology | LCD |
Panel technology | VA |
Display resolution | UHD |
Image resolution | 3840 x 2160 Pixels |
Aspect ratio | 16:9 |
Audio output | 30 W |
Operating system | Android, Google TV |
memory | 32 GB |
TV tuner | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, PAL |
Built-in speakers | Bass reflex, Dolby Atmos |
Picture modes | Cinema, Game, IMAX Enhanced, Standard, Strong |
Image setting | Dynamic Contrast Enhancer, Live Colour Technology, XR Smoothing, XR Triluminos Pro |
Further features | Timer Function, Voice control |
VESA wall mount | 300 x 300 mm |
Assembly | Floor stand |
Audio Connections | Digital Audio Out (1x) |
Data ports | RF / Coaxial IN (1x) |
USB ports | USB-A |
Network connections | RJ45 (1x) |
Wireless transmission | Airplay, Bluetooth, Chromecast, Wi-Fi |
HDMI features | Audio return channel, eARC, HDMI 2.0 |
Number of CI+ slots | 1x |
Power consumption | 241 W |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Input voltage | 220 - 240 V |
Energy consumption per year | 82 kWh |
Energy efficiency class | G |
Scope of delivery | Power cord, Remote control incl. batteries, Stand |
Smart home ecosystem | Apple Home, Google Assistant |
Communication standard | Apple HomeKit |
Width | 1225 mm |
Height | 738 mm |
Depth | 345 mm |
Weight | 17.70 kg |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
The reparability index | 7.8 |
Width | 1225 mm |
Height | 738 mm |
Depth | 345 mm |
Width of stand | 1067 mm |
Weight including stand | 17.70 kg |
Product Safety |
Length | 135 cm |
Width | 16 cm |
Height | 84 cm |
Weight | 24 kg |
News
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 7.Dyon1,7 %
- 7.Sharp1,7 %
- 7.Sony1,7 %
- 7.Xiaomi1,7 %
- 11.Toshiba1,8 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 5.TCL5 days
- 6.Samsung6 days
- 7.Sony7 days
- 8.Hisense TV8 days
- 9.Panasonic9 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «TV» category returned?
Source: Galaxus- 2.Hisense TV2,6 %
- 2.LG2,6 %
- 4.Sony2,7 %
- 5.Samsung3 %
- 6.Xiaomi3,2 %