Sony XR-65X95L
65", X95L, Mini-LED, 4K, 2023
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
Lifelike reality
Acoustic Multi-Audio+
Sony Entertainment Package
ECO Dashboard
Save up to 32% more energy. The ECO Dashboard puts all your eco settings in one place.
Key specifications
Display size (inches)
65"
Display technology
Mini-LED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
Composite Video (1x)HDMI (4x)
Weight
32.20 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sony
Category
TV
Manufacturer No.
XR65X95LAEP
Release date
Colour
Colour
BlackSilver
Exact colour description
Dark silver
TV properties
TV type
LED TVSmart TV
Model year
2023
Series
X95L
Design
FlatFrameless
Display properties
Display size (inches)
65"
Backlight
Full Array Mini LED
Screen size (cm)
164 cm
Display technology
Mini-LED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
16:9
Input lag
18 ms
Features + Functions
Audio output
60 W
Operating system
Google TV
memory
32 GB
TV tuner
Analog & DigitalDVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
6 Loudspeaker
Picture modes
Dolby Vision BrightDolby Vision DarkIMAX Enhanced
Image setting
Dynamic Contrast Enhancer
Foot type
ground slab
Further features
Audio formats
3gpAACMP3 VBRmp4RealAudio (RA)VorbisWAV
Video file formats
3gpAMVAVCAVCHDAVIDivXmovmp4MPEGMPEG-1
Mounting
VESA wall mount
300 x 300 mm
Connections
Video connections
Composite Video (1x)HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
Data ports
RF / Coaxial IN (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
Airplay 2BluetoothChromecastWi-Fi
HDMI features
ARCeARCHDMI Quick Switch
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
392 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V