StarTech .com N6PAT250CMRDS, 2,5 m, Cat6, U/UTP (UTP), RJ-45, RJ-45, Rot
CAT6, 2.50 mMore than 10 pieces in stock at supplier
Colour5
Length6
Product details
Route slim Cat6 cables through high-density installations for optimal flexibility and airflow.
Tested for reliability, the Slim Cat6 patch cable complies with ANSI/TIA 568 C.2 requirements for guaranteed Cat6 performance. The cable is Fluke tested to ensure minimal Near-End Crosstalk (NEXT) and Return Loss (RL). It reliably delivers up to 90W of PoE++ to power remote networking devices, including PoE switches and boardroom cameras. This Slim Cat6 Patch Cable complies with IEEE 802.3bt Type 4 PoE++ specifications.
Patch cable type | Copper cable |
Item number | 58879951 |
Manufacturer | StarTech |
Category | Network cables |
Manufacturer No. | N6PAT250CMRDS |
Release date | 26.5.2025 |
Cable colour | Red |
Material | Copper |
Material of the isolation | LSZH |
Connection A | RJ45 |
Connection B | RJ45 |
Cable Application | Network |
Plug type | Flat, Gold-plated contacts |
American Wire Gauge (AWG) | 28 |
Frequency | 250 MHz |
Temperature range | 10° - 60° C |
Patch cable Features | Slim |
Max. data transfer rate | 0.13 GB/s |
Cable category | CAT6 |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 29,23 kg |
Items per sales unit | 1x |
Scope of delivery | 1 piece |
Diameter | 3.60 mm |
Length | 2.50 m |
Weight | 54 g |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Sharkoon0 %
- 1.SLIM0 %
- 1.StarTech0 %
- 1.Synergy 210 %
- 1.Tecline0 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- StarTechNot enough data
- 1.Delock0 days
- 1.Digitus0 days
- 1.Goobay0 days
- 1.InLine0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Network cables» category returned?
Source: Galaxus- 61.Baseus4,9 %
- 62.Renkforce5 %
- 63.StarTech5,2 %
- 64.Nedis5,5 %
- 64.Weidmüller5,5 %