Schneider Electric ATV320 frequency inverter, 5.5kW, 200V, 3 ATV320U55M3C
Delivered between Wed, 15.7. and Wed, 29.7.
Product details
The Altivar Machine ATV320 product line is a range of variable speed drives designed for original equipment manufacturers (OEMs). Its compact form factor allows for vertical stacking of drives in machine frames. It operates with a rated power of up to 5.5 kW / 7.5 HP and a rated voltage of 200 V to 240 V AC. Its robust construction, featuring coated circuit boards classified as 3C3 according to IEC 60721-3-3, extends machine availability under harsh environmental conditions, such as ambient temperatures of up to 60 °C, without the need for additional cooling.
Weighing 3.5 kg, it has the following dimensions: 150 mm wide, 232 mm high, and 178 mm deep. These help machines meet safety requirements, whether used in conjunction with a Preventa safety module or not. These safety functions are configured using the SoMove software.
Key specifications
Output frequency
50 - 60 Hz
Power
5.50 kW
Supports protocol
CAN
Manufacturer No.
ATV320U55M3C
3x
Output frequency
50 - 60 Hz
Electric current output
27.50 A
Power
5.50 kW
Relative symmetrical mains frequency tolerance
5%
Relative symmetrical mains voltage tolerance
10%