Siemens 5SU13567KK16 Switch
Delivered between Fri, 22.5. and Thu, 28.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Rated current2
Product details
Siemens RCD/MCB, 6 kA, 1P+N, Type A, 30 mA, C-Characteristic, In: 16 A, Un AC: 230 V. RCD/MCB for combined short-circuit protection and touch protection. Siemens' patented RCD/MCBs are an essential component of the SENTRON protective devices for electrical installations, enabling combined personal, fire, and line protection in a single device. In addition to detecting fault currents, they also provide reliable protection against short circuits and overloads thanks to the integrated overcurrent protection device. The Siemens RCD/MCBs, as a combination of residual current and circuit breakers, stand out primarily due to: 1. Increased operational safety and system availability thanks to the separate disconnection of the affected circuit. 2. Whether sinusoidal alternating fault currents or smooth direct fault currents – Siemens offers the right type for all requirements as well as special versions. 3. Reliable safety during installation thanks to standard included gripping and touch protection. 4. Tool-free removal from the DIN rail or from the busbar connection through convenient slider hand operation. 5. Clearly visible switching position indicator. 6. Data matrix code on the front of the device provides quick and easy access to all information about the RCD/MCB. 7. Be compliant with standards: The RCD/MCBs meet the requirements of DIN VDE. 8. Optimal technology for your safety – only from Siemens. Siemens offers a comprehensive portfolio of protection, switching, measuring, and monitoring devices as well as distribution systems for safe and efficient electrical infrastructure in buildings and industry.
Key specifications
Circuit breaker type
Miniature circuit-breaker/residual current circuit-breaker combination
Mounting type
Top-hat rail
number of poles
2
Length
100 mm
Width
36 mm
General information
Item number
Manufacturer
Siemens
Category
Residual-current device
Manufacturer No.
5SU13567KK16
Release date
Circuit Breaker Features
Circuit breaker type
Mounting type
Top-hat rail
number of poles
2
Tripping characteristic
C
Rated current
16 A
Rated current
0.03 A