Zalman 120mm ZM-SF120A3 ARGB Triple Pack incl. Controller
120 mm, 3xPrice in EUR including VAT
Delivered Tue, 19.5.
7 pieces in stock
7 pieces in stock
free shipping
Number2
Product details
Fan dimension | 120 mm |
Max. noise level | 28 dB |
Airflow | 91.78 m³/h |
LED lighting | Blue, Green, Red |
power connector | 3-pin |
input voltage | 12 V |
Items per sales unit | 3x |
Item number | 12826807 |
Manufacturer | Zalman |
Category | PC fans |
Manufacturer No. | ZM-SF120A3 |
Release date | 2.3.2020 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Fan dimension | 120 mm |
PC fan type | PWM fan, RGB Fan |
Fan type | Standard |
Max. Speed | 1500 RPM |
Max. noise level | 28 dB |
Airflow | 91.78 m³/h |
Static pressure | 1.10 mmH20 |
Fan mounting | Screws |
Fan bearing type | Fluid Dynamic bearing |
Speed regulation | Fan control |
power connector | 3-pin |
input voltage | 12 V |
Electric current | 0.50 A |
Items per sales unit | 3x |
Scope of delivery | 4 |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 100,3 kg |
Length | 120 mm |
Width | 120 mm |
Height | 26 mm |
Weight | 100 g |
Product Safety |
Length | 14.70 cm |
Width | 14.70 cm |
Height | 18.50 cm |
Weight | 874 g |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- ZalmanNot enough data
- 1.Papst0 %
- 1.Sunon0 %
- 1.Xilence0 %
- 4.ASUS0,2 %
Statutory warranty case duration
- 1.Arctic0 days
- 1.be quiet!0 days
- 1.Corsair0 days
- 1.Deepcool0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «PC fans» category returned?
- 1.Tru Components0 %
- 2.Sunon1,1 %
- 3.Xilence2,2 %
- 4.RS PRO2,3 %