Eaton Ground fault circuit interrupter PXF-25/2/03-A
was EUR59,90
Delivered between Sat, 23.5. and Thu, 28.5.
10 pieces in stock at supplier
Number of poles: 2
Rated current: 25 A
Tripping sensitivity: 300 mA
AC rated voltage: 230 V
Mounting type: DIN rail mounting
Range: PXF
Series: PXF-A
DIN VDE 0664 Part 10, IEC / EN 61008. Series PXF-A, 2-pole. Residual current circuit breaker, conditionally short-circuit proof 250 A, pulse current sensitive, Type A. Contour and mounting compatible with other devices in the P series. Double comfort terminal lift/jaw at the top and bottom. Free choice of mounting arrangement at the top and bottom. Free terminal space despite mounted terminals. Protects against specific, non-smooth forms of DC fault currents. True contact position indication. Tripping indication via signal contact. Auxiliary switch can be retrofitted.
2
Length
70.50 mm
Width
35 mm
Manufacturer No.
PXF-25/2/03-A
Rated current
25 A