Eaton Ground fault circuit interrupter PXF-25/2/05-A
Delivered between Wed, 15.7. and Wed, 29.7.
Number of poles: 2
Rated current: 25 A
Tripping sensitivity: 500 mA
AC rated voltage: 230 V
Mounting type: DIN rail mounting
Series: PXF
Model: PXF-A
DIN VDE 0664 Part 10, IEC / EN 61008. Series PXF-A, 2-pole. Residual current circuit breaker, conditionally current-resistant 250 A, pulse current sensitive, Type A. Contour and mounting compatible with other devices in the P series. Double comfort terminal lift/jaw at the top and bottom. Free choice of mounting arrangement at the top and bottom. Free terminal space despite mounted terminal. Protects against specific, non-smoothed forms of DC fault currents. True contact position indication. Tripping indication via signal contact. Auxiliary switch can be retrofitted.
Manufacturer No.
PXF-25/2/05-A
Release date
Colour
Colour
Grey
Exact colour description
Grey
2
Tripping characteristic
A
Rated current
25 A
Rated current
0.5 A