JVC QLED Fernseher 55 Zoll Smart TV VIDAA LT-55VDQ6555 4K UHD TV Dolby Vision HDR Triple-Tuner
55", QLED, 4K
Delivered between Sat, 30.5. and Fri, 5.6.
Only 1 piece in stock at supplier
free shipping
Display size (inches)2
Product details
  • Dolby Vision HDR for enhanced picture quality
  • Integrated triple tuner for satellite, cable, and antenna reception
  • VIDAA operating system with access to numerous apps
  • Super Resolution and Micro Dimming for optimized image display
  • Versatile connectivity options with 3x HDMI and 2x USB.
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby AtmosDolby VisionHDRHDR10HLG
Native refresh rate
50 Hz
Video connections
DVB-C (1x)DVB-S2 (1x)DVB-T2 (1x)HDMI (3x)USB (2x)
Weight
15.73 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
JVC
Category
TV
Manufacturer No.
LT-55VDQ6555
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
QLED TVSmart TV
Display properties
Display size (inches)
55"
Backlight
Edge LED
Screen size (cm)
139 cm
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Native refresh rate
50 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Stereo (2.0)
Foot type
Tabletop
Further features
Web browser
Audio formats
Dolby AtmosDolby Digital Plus
Mounting
VESA wall mount
200 x 200 mm