LG OLED55G58LW
55", G5, OLED, 4K, 2025, EU
Delivered Tue, 26.5.
6 pieces in stock
free shipping
Assembly2
Country version2
Product details
  • OLED technology for superior picture quality
  • 4K resolution for sharp details
  • Integrated AI technology for optimizing picture and sound
  • Elegant Gallery Design for an appealing aesthetic.
Key specifications
Display size (inches)
55"
Dynamic range
Dolby Vision
Native refresh rate
165 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
16.80 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
Manufacturer No.
OLED55G58LW.AEU
OLED TVSmart TV
Country code
EU
Model year
2025
Series
G5
Display properties
Display size (inches)
55"
Screen size (cm)
139 cm
Display
Dynamic range
Dolby Vision
Native refresh rate
165 Hz
Audio output
60 W
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Picture modes
Game
Image setting
Language guide
Foot type
Centre foot
Audio formats
Dolby AtmosDolby Digital
Video file formats
H.265VP9
Mounting
VESA wall mount
300 x 200 mm
Assembly
Wall-mounted
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
Data ports
CI slot (1x)RF / Coaxial IN (2x)
Exact USB ports
USB-A 2.0 (3x)
Wireless transmission
Airplay 2BluetoothChromecastWi-Fi
HDMI features
ARCHDMI 2.1
Power supply
Power consumption
60 W
Input voltage
100 - 240 V