LG OLED55G59LS
55", G5, OLED, 4K, 2025, EU
Delivered between Wed, 27.5. and Fri, 29.5.
3 items ordered
free shipping
Assembly2
Display size (inches)2
Product details
  • Alpha 11 Gen2 4K AI processor for enhanced picture quality
  • Brightness Booster Ultimate for images up to three times brighter
  • AI Picture Pro for optimized image details and clarity
  • Perfect blacks for impressive contrasts
  • AI Voice ID for personalized viewing recommendations.
Key specifications
Display size (inches)
55"
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
16.80 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
Manufacturer No.
OLED55G59LS.AEU
OLED TVSmart TV
Country code
EU
Model year
2025
Series
G5
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
55"
Screen size (cm)
138.80 cm
Display
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Audio output
60 W
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Dolby Atmos
Picture modes
Game
Foot type
Centre foot
Further features
Motion enhancementVoice controlWeb browser
Audio formats
AACAC3aptX-LLHE-AACMP2MP3 VBRPCMWMA
Mounting
VESA wall mount
300 x 200 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
Data ports
CI slot (1x)
Exact USB ports
USB-A 2.0 (3x)
Wireless transmission
BluetoothWi-FiWiSA
HDMI features
eARC
Power supply
Power consumption
60 W
Input voltage
100 - 240 V