Sharp 50JP7265E
50", LCD, 4K
Delivered between Wed, 10.6. and Thu, 18.6.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Display size (inches)3
Product details
Key specifications
Display size (inches)
50"
Display technology
LCD
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
9.70 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
50JP7265E
Release date
External links
Colour
Colour
Silver
Exact colour description
Silver
TV properties
TV type
Smart TV
Display properties
Display size (inches)
50"
Backlight
NanoCell Mini LED
Screen size (cm)
126 cm
Display
LCD
Display technology
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Features + Functions
Audio output
24 W
Operating system
Google TV
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
52 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V
Energy consumption per year
72 kWh
Energy declaration
Energy efficiency class
E
Scope of delivery
Scope of delivery
2 x AAA batteriesInstallation set for the TV standQuick guideRemote control
Smart home features
Smart home ecosystem
Google Assistant
Communication standard
Google Assistant
Display dimensions
Width
1111 mm
Height
645 mm
Depth
82 mm
Weight
9.70 kg
Sustainability
Manufacturer commitment
RE100SBTi
Voluntary climate contribution
CO₂ emissions
463,99 kg
Climate contribution
Product dimensions
Width
1111 mm
Height
704 mm
Depth
260 mm
Weight including stand
10 kg
Legal Notice
Product Safety
Package dimensions
Length
120 cm
12 cm
75 cm
13 kg
14-day cancellation right
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus
  • 5.Samsung
    1,5 %
  • 7.Dyon
    1,6 %
  • 8.Sharp
    1,7 %
  • 8.Sony
    1,7 %
  • 8.Xiaomi
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus
  • 8.Hisense TV
    8 days
  • 9.Philips
    9 days
  • 10.LG
    10 days
  • 10.Panasonic
    10 days
  • 12.Sharp
    11 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «TV» category returned?
  • 5.Samsung
    3 %
  • 6.Xiaomi
    3,2 %
  • 7.Sharp
    3,3 %
  • 8.Philips
    3,5 %
  • 9.Toshiba
    3,6 %
Translation: machine translated
Very good83/100
hifi.deSingle testReleaseMarch 2026
  • PositiveGood, high-contrast image
  • PositiveGoogle TV with a large selection of apps
  • PositiveFavourable offer prices
  • NegativeNo 120 Hz for gaming