Sharp 55JP7265E
55", LCD, 4K
Delivered Tue, 26.5.
Only 3 pieces in stock
free shipping
Display size (inches)3
Product details
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
LCD
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Video connections
HDMI (4x)
Weight
11 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
55JP7265E
Release date
External links
Colour
Colour
Silver
Exact colour description
Silver
TV properties
TV type
Smart TV
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
55"
Backlight
NanoCell Mini LED
Screen size (cm)
139 cm
Display
LCD
Display technology
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Features + Functions
Audio output
24 W
Operating system
Google TV
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Power supply
Power consumption
62 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V
Energy declaration
Energy efficiency class
E
Scope of delivery
Scope of delivery
2 x AAA batteriesInstallation set for the TV standQuick guideRemote control
Smart home features
Smart home ecosystem
Google Assistant
Communication standard
Google Assistant
Display dimensions
Width
1226 mm
Height
708 mm
Depth
82 mm
Weight
11 kg
Sustainability
Manufacturer commitment
RE100SBTi
Voluntary climate contribution
CO₂ emissions
463,99 kg
Climate contribution
Product dimensions
Width
1226 mm
Height
773 mm
Depth
260 mm
Legal Notice
Product Safety
Package dimensions
Length
135 cm
84 cm
13 cm
15.50 kg
14-day cancellation right
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus
  • 5.Samsung
    1,5 %
  • 7.Dyon
    1,6 %
  • 8.Sharp
    1,7 %
  • 8.Sony
    1,7 %
  • 8.Xiaomi
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus
  • 8.Hisense TV
    8 days
  • 9.Philips
    9 days
  • 10.LG
    10 days
  • 10.Panasonic
    10 days
  • 12.Sharp
    11 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «TV» category returned?
  • 5.Samsung
    3 %
  • 6.Xiaomi
    3,2 %
  • 7.Sharp
    3,3 %
  • 8.Philips
    3,5 %
  • 9.Toshiba
    3,6 %
Translation: machine translated
Very good83/100
hifi.deSingle testReleaseMarch 2026
  • PositiveGood, high-contrast image
  • PositiveGoogle TV with a large selection of apps
  • PositiveFavourable offer prices
  • NegativeNo 120 Hz for gaming